Doskonałe miejsce na rodzinne wakacje – Krynica Morska

Krynica Morska to słynna miejscowość turystyczna mieszcząca się na Mierzei Wiślanej pomiędzy morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i zarazem najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska oczarowuje głównie swoim położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą nieomal białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca idealny cel na rodzinne wakacje 2014.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Autor: Petrusia1
Źródło: http://www.flickr.com
Do wypoczynku w Krynicy Morskiej zachęcają głównie jej walory naturalne – czyste, nasycone jodem powietrze, długie i piaszczyste plaże, wspaniałe wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej doskonale poczują się osoby, które kochają relaksować się w przytulnych i spokojnych miejscach.

O kameralności tutejszym plaż świadczy fakt, że odseparowano tu też plażę dla nudystów. Jeżeli nad Mierzeją Wiślaną hulają wiatry sztormowe, można liczyć na odnalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju występują wody mineralne chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, wykazujące właściwości uzdrawiające i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju główny argument w staraniach o statut uzdrowiska.

Krynica Zdrój zachwyca głównie starą zabudową kurortową z zabytkowymi rezydencjami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, gdy Krynica Morska cieszyła się fenomenalną popularnością wśród podróżników. Ciekawym miejscem jest również park przy ulicy Świerczewskiego, który świadczy o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najważniejszym obiektem jest niemniej jednak położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga dwudziestu sześciu i pół metra. Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym piątym roku.

Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, sprawdź przykłady (http://www.questfe.pl/test-poziomujacy/) umieszczone tutaj. Z pewnością znajdziesz tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

Po zniszczeniach, jakich zaznała pod koniec drugiej wojny światowej, odbudowano ją ponownie w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym pierwszym roku. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się wspaniała panorama na wszystkie okoliczne atrakcje, między innymi Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy bezchmurnej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. Podczas pobytu w Krynicy Morskiej warto również zerknąć do tutejszego prywatnego muzeum, poświęconemu historii miasta. Można zobaczyć tutaj stare zdjęcia ilustrujące najlepsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, składający się z dwóch samodzielnych przystani. Ogromne znaczenie portu wynika z faktu, iż stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można wybrać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka bądź Kaliningradu. Przy porcie jachtowym działa istniejący od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem jest też molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (czterdzieści dziewięć i pół metra nad poziomem morza) roztacza się wspaniała panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest też Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Znajdują się tutaj również stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, między innymi konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie żyją daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz sporo gatunków ptaków.

Należy podkreślić, że około 15 km od Krynicy Zdroju jest granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, aczkolwiek jej okolica po stronie polskiej jest wyjątkowo urokliwa. Warto wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali – katedrę we Fromborku. Dla fanów Bałtyku ciekawą propozycją będą wakacje w Ustroniu Morskim

***
Kompletną propozycję na wakacje 2015 w Ustroniu Morskim można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej znajdujące się linki:
– noclegi Krynica Morska
– domki letniskowe Krynica Morska (polecamy)
– agroturystyka Krynica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*