Czym jest żywność liofilizowana? Przez jakie osoby jest ona używana? Jakie są jej zalety?

Ludzie wymyślili już wiele sposobów na zabezpieczanie żywności w taki sposób, aby można było dłuższy czas przechowywać pokarm. Jedną z metod jest liofilizacja. Na czym polega? Kiedy tego typu jedzenie się sprawdza?

przejażdzka rowerowa

Autor: Mike Gifford
Źródło: http://www.flickr.com
Liofilizowanie to konserwowanie żywności, jakie ma za zadanie pozbawienie większości wody, znajdującej się w niej. Proces taki jest przeprowadzany przy pomocy niskiego ciśnienia. Porcja jedzenia jest mrożona, a następnie suszona, przez co dostaje się produkt, jaki wytrzymuje bardzo długo nawet w bardzo trudnych warunkach. Żywność taka nie będzie się psuła choćby na skutek działania ciepła. By takie pożywienie nadawało się do spożycia, należy je zalać wrzątkiem. Przygotowuje się je szybciej, niż jakbyśmy chcieli zjeść na przykład produkt suszony. Ważne jest, że artykuły takie ważą mniej, niż pierwotnie, z tego względu też znalazły swoje zastosowanie chociażby w wojskowym prowiancie. A w jakich sytuacjach jeszcze stosowana jest żywność poddawana liofilizacji – sprawdź żywność liofilizowaną?
Wspomniana mała waga takiego pożywienie spowodowała, że jest stosowana wszędzie tam, gdzie ciężar ma duże znaczenie. Przykładem są alpiniści, czy w ogóle ludzie, którzy chodzą po górach. Takie osoby chcą maksymalnie odciążyć plecak (plecak helikon) w taki sposób, aby pokonywanie dłuższego dystansu było bardziej proste. Osoby profesjonalnie zajmujące się sportem muszą się odpowiednio odżywiać. Natomiast liofilizacja to metoda, która nie pozbawia pożywienia tak ważnych składników, którymi są witaminy albo mikroelementy.

Dlatego jest tak, że sportowcy również wykorzystują takie produkty, gdy trudny jest dostęp do określonych produktów, a należy przyjąć konkretną porcję substancji odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*